یک لقمه کتاب

#یک_لقمه_کتاب

عنوان بصری کیست؟ پیرمردی نود و چهار ساله که مدتی است نزد مالک‌بن‌انس شاگردی می‌کند و هوای شاگردی جعفربن‌محمد او را بی‌قرار کرده است. اما سخن آن است که ظاهرا امام صادق او را نمی‌پذیرد! عنوان منتظر لحظه دیدار علمی با امام است و این یعنی آغاز داستان عنوان بصری!

حدیث عنوان بصری در بردارنده مطالبی جامع در بیان کیفیت معاشرت و خلوت، غذا، تحصیل علم، صبر، تحمل گفتار هرزه‌گویان و هم‌چنین مقام عبودیت، تسلیم، رضا و وصول به بالاترین مرتبه عرفان و قله توحید است.

به همین دلیل، حضرت استاد علامه‌ی قاضی شاگردانش را بدون التزام به مضمون این روایت نمی‌پذیرفتند.

حضرت استاد برای گذشتن از نفس اماره و خواهش‌های آن، روایت عنوان را توصیه می‌فرمودند و به شاگردان سلوکی دستور می‌دادند که آن را نوشته و به آن عمل کنند. یعنی یک دستور اساسی و مهم، عمل بر طبق این حدیث شریف بوده است. (به نقل از روح مجرد، علامه طهرانی، ص۱۷۵ با اندکی دخل و تصرف)

علامه قاضی درباره این حدیث می‌فرمودند:

«حدیث عنوان بصری را بنویسید و به آن عمل کنید و همواره آن را در جیب داشته و هفته‌ای آن را یکی‌دوبار مطالعه کنید.»

راهی که «عنوان بصری» طی کرد و رازی که به آن رسید «راز دیدار علم» امام بود، علمی که از چشمه اصلی‌اش می‌جوشید و او که لب‌تشنه این زلال بود، به آن رسید.

آن‌چه به جا ماند، جلوه‌ای است از راهی که به همه طالبان راه علم نشان داد و از همه مهم‌تر، نحوه پیمودن این راه: "راه ورود به دنیای علم امام"
نسخه الکترونیکی این کتاب را می توانید از سایت طاقچه خریداری فرمایید.
https://taaghche.ir/book/9973/راز-دیدار-علم
‏___________________
#امام_صادق
#علم
#عنوان_بصری
#حجت_الاسلام_علوی
#زیر_خیمه_حسین
@tanhaelaj